Magdaléna Štarhová

Magdaléna Štarhová

Jsem zakladatelkou DO YOGA studia. S jógou jsem si začala pohrávat zejména díky Bikram józe, jejíž lekce jsem i sama vedla. Ovšem, zanedlouho po lektorském tréninku přišla zdravotní omezení, která mi znemožnila v horké józe nadále pokračovat, a tak jsem se vydala cestou jógy tradiční. Dnes jsem za to ráda a mými oblíbenými styly jsou zejména Hatha, Vinyasa a Yin jóga. Na józe se mi líbí, že je téměř neuchopitelná. Neustále objevuji její nové stránky a už teď vím, že mi bude trvat celý život na to ji správně uchopit. A to má své kouzlo. Život s jógou mi pomáhá nejen po fyzické stránce, ale zejména po té psychické. Učí mě se zklidnit a naslouchat mým potřebám. Jsem vděčná, že mě jóga přivedla k podobně smýšlejícím lidem, kteří mě na mé cestě obohacují a činí jí tak ještě zajímavější. Až pravidelným praktikováním jógy jsem porozuměla, proč tolik lidí po celém světě jógu zbožňuje a zcela jí propadlo. Je to to kouzlo přítomného okamžiku, důraz na správnost dechu, který je tolik potřeba. Je to posun v ásanách, který mě žene kupředu nejen v józe, ale v životě samotném. Jógu vnímám jako nástroj pro život. Čím více ji praktikuji, tím lépe se mi žije, protože se konečně stávám sama sebou a přestávám se bát žít svůj sen.
Kristýna Stupková

Kristýna Stupková

Už je to nějaká doba, co se věnuji józe a o něco málo kratší co cvičím pilates. Neupřednostňuji ani jeden typ pohybu a filozofii, obojí má své. Jóga je pro mě především cesta dovnitř, a tedy skrze ásany, dech a koncentraci se nejenom protáhnout a posílit svaly, ale eliminovat špatné vlastnosti a zlozvyky a dát větší prostor těm dobrým, neulpívat na starých věcem, ale otevírat se novým, zbytečně se nerozčilovat, ale být nad věcí a zároveň mít vlastní kázeň, zlepšovat schopnost sebereflexe, a tedy přiznat si vlastní chyby. Ve vztahu k ostatním mě jóga naučila a stále učí odpouštět, tolerovat a milovat. Pilates je pro mě cesta k perfektnímu vnímaní těla jako takového. A tedy naučit se znát, co dělá dobře například mým bedrům, kyčlím a ostatním kloubům, aktivovat skrze dech hluboko uložené svaly, ke kterým mimochodem patří i pánevní dno, rozpohybovat zatuhlé klouby, bojovat proti syndromu karpálních tunelů, vyhřezlým ploténkám a jiným operacím. Zároveň pilates vnímám jako jedinečnou rehabilitační metodu, která je vhodná pro všechny pacienty s výše zmíněnými problémy, pro maminky s diastázou, pro lidi s hypermobilními klouby anebo, jak já ráda říkám, pro „stuhloše“. Poslední věc, co bych chtěla sdělit a ideálně vytesat do kamene: ‚Na všem zlém, je třeba najít to dobré‘ Tak se na vás těším a mějte prosím na paměti, že se můžete na cokoliv zeptat i mimo lekci. Namaste
Kateřina Ciklová

Kateřina Ciklová

Jógu jsem zpočátku vnímala jako systém fyzického cvičení, který má svou tradici. Tak začala má cesta, kdy jsem stále hledala něco, co udrží mé tělo v kondici a zdravé. Postupně jsem objevovala možnosti svého těla, omezení a hranice, které má. Postupně jsem objevovala způsob, jak své tělo poslouchat. Začala jsem číst. První knihy byly věnovány právě ásanové praxi, kde ještě stále pracovalo silně mé ego, chtěla jsem být stále lepší, chtěla jsem udělat to, co jsem viděla na obrázku. Až čas mi přinesl další poznání, až čas mi ukázal, že jóga není jen o práci s tělem (hrubohmotným), ale že má naše tělo další složky (jemnohmotné) těla. Proto jsem začala svou praxi prokládat dalším studiem textů a hledala další pochopení. Dnes mi již nejde o to, jak dokonalá ásanová praxe je (protože to, že se postavím na hlavu, ze mě lepšího člověka neudělá), ale jak svoji jógovou praxi dokážu převést do běžného života. A to se snažím předávat i na svých lekcích.
Monika Šotlíková

Monika Šotlíková

S jógou jsem se seznámila až na vysoké škole, kdy jsme se se spolužačkou rozhodly vyzkoušet hot jógu. Do té doby jsem měla o józe zcela zkreslené představy, že se tam jen zpívá, říká óm a v jedné pozici setrváte, dokud neusnete. Když jsem si poprvé jógu zkusila na vlastní kůži, byla to láska na první setkání. Ještě ten den jsem si v knihovně našla jógovou knihu a začala se učit pozdrav slunce, který jé od té doby nedílnou součástí dne. Když jsem odjela na stáž do Belgie, hned jsem si zjistila, kde budu moct chodit praktikovat a rovnou jsem si udělala kurz vinyassa jógy, která je dodnes mému srdci nejbližší. Čím více jsem se začala józe věnovat, tím více jsem začala objevovat její hloubku a odlišnost od jakkéhokoliv cvičení, které jsem doposud znala. A tak mě jóga pohltila a dnes už ani nechápu, jak jsem před tím mohla bez jógy být?! Žijeme v uspěchané době, neustále se někam nebo za něčím honíme. Ale občas je potřeba se zastavit, nadechnout a užít si přítomný okamžik. A to je důvod, proč jógu miluji. Je to chvíle jen a jen pro mě, chvíle, kdy neexistuje nic jiného, jen já, mé tělo a můj dech. Jógové praxi se věnuji téměř denně, věnuji se především dynamičtějším stylům jógy jako je vinyasa a ashtanga, ale občas nepohrdnu ani jemnou klidnou jin jógou. Jako porodní asistentka jsem se přirozeně začala brzy zajímat o jógu v těhotenství, protože jóga umí divy a v těhotenství to platí dvojnásob.
Kateřina Klapcová

Kateřina Klapcová

Moje jógová cesta nezačala snahou o dokonalý stoj na hlavě. Začala vlastně tak nějak náhodou. Nikdy jsem u žádného organizovaného cvičení dlouho nevydržela. Ne, že bych byla líná, ale poslouchat někoho, kdo mi říká, že když vydržím ještě minutu v dřepu, budu mít krásný zadek, nebylo nic pro mě. Proto, když jsem šla poprvé na jógu, ačkoliv jsem slýchávala, že je to něco víc než cvičení, nevěřila jsem, že u toho vydržím. Bylo to ale v době, kdy jsem za sebou měla období, které mě donutilo zpomalit a potřebovala jsem najít způsob, jak toto zpomalení dlouhodobě udržet. A tak jsem to zkusila. Díky laskavému přístupu, výbornému provázení jednotlivými pozicemi a schopností lektorky srozumitelnou formou jógu předávat, jsem postupně začala jógu víc a víc začleňovat do svého světa, až se stala součástí mojí každodennosti – ať už na jógové podložce nebo v životě – a myslím, že už to asi nebude jinak. Jóga pro mě totiž není jenom slepým opakováním pohybů. Jóga jde hlouběji, a tak kromě pravidelného cvičení, taky hodně čtu a studuju jógovou filozofii, ptám se a hledám odpovědi. Díky józe jsem zjistila, že jít hlouběji neznamená dotknout se palce u nohy. Jít hlouběji znamená tam někde uvnitř narazit na samu sebe. Ráda bych, aby na mých lekcích měli všichni příležitost jednou si na ten palec dosáhnout a zjistit, že on ten palec je vlastně jenom začátek.
Naděžda Harmečková

Naděžda Harmečková

S jógou jsem se poprvé setkala zhruba před 11-ti lety, kdy jsem po skončení taneční kariéry hledala vhodnou kompenzaci k chybějícímu pohybu. Potom, co jsem přestala tancovat, moje tělo zvyklé na každodenní tréninky, začalo kolabovat. Postupně jsem začala cítit, že i psychicky jsem v nerovnováze, a tak jsem vyzkoušela jógu, která mi přišla jako skvělé spojení jak pracovat s tělem i s duší zároveň. Mé první kroky vedly do Bikram studia, které jsem navštěvovala prakticky denně a po roce cvičení odjela i na instruktorský kurz. Po několika letech praxe i vedení lekcí Hot jógy jsem cítila, že je na čase se posunout dál a rozšířit si jógové obzory. Čtením textů, návštěvou lekcí jiných typů jógy, kurzů, workshopů apod. Momentálně se nejvíce věnuji dynamickému stylu joģy, kdy pozice na sebe logicky navazují, propojují se v plynulé sestavy, ale kde si najdeme také prostor se čas od času v některé z pozic zastavit a jen tak být. To mi připomíná dynamiku, kterou zažíváme v životě. Tak jak můj život ovlivňuje mou jógovou praxi, tak sama praxe ovlivňuje můj život. Učím se respektu, pokoře, přijetí, dechu, zpomalení a relaxaci. Na svých lekcích kladu důraz na správné provedení pozic s ohledem na jedinečnost, možnosti každého klienta a s ohledem na to, v jaké životní fázi se právě nachází. Snažím se klienty motivovat k tomu, aby poznali své nesprávné pohybové stereotypy a uměli s nimi pracovat v každodenním životě a postupně je nahradili pohybem takovým, který jim více dává, než bere. Přijít na lekci je totiž jen začátek. Poznat sebe a být se sebou v souladu každý den, to je pak ta pravá jóga v každodenním životě. Tomu se učím a budu ráda, když se budeme učit spolu.
Tereza Gorčicová

Tereza Gorčicová

Jóga mi zkřížila cestu před šesti lety, kdy jsem hledala kompenzaci k běhu. Následná praxe nespočet hodin týdně a asistence na mysore lekcích mě vtáhla natolik, že jsem se rozhodla absolvovat kurz lektora jógy v yoga4yogi u Blanky Janíčkové v Praze. Lektorství se věnuji třetím rokem a Ashtanga jóga se stala běžnou součástí mého života. Ráda se s vámi budu dělit o své bohaté zkušenosti z Mysore a praxi 1 série Ashtangy, tak jak jsem se jí učila od svého výborného učitele Tomáše Johanny, který se učil od celebrit Ashtangového světa Nancy Gilgof a Manjua Joise. Jógu vnímám jako nástroj, který nám umožňuje vyhradit si čas jen a jen pro sebe a vždy se vám za něj věrně odmění. To jí právě dělá návykovou, ten pocit ,,po,,.
Johana Mojáková

Johana Mojáková

Jóga je pro mě znovunalezení - znovusetkání sama se sebou, s láskou a sounáležitostí, s přírodou, s klidem a energií, se světem a vesmírem. V józe se mi líbí to, že ač už to tak v dnešním moderním světě prahnoucím po výsledcích vypadá, neučí nás jen jak mít zacentrovanou pánev v tadásáně, ale jak se postavit své úloze ve světě, své “dharmě”. Neučí nás ani to, jak si dát nohu za hlavu, ale jak být pružný v každodenních situacích a stereotypu. Jóga ke mě přišla ve chvíli, kdy jsem ji nejvíce potřebovala a věřím, že ke každému příjde. Pokud jste připraveni, jóga s vámi zůstane až do konce života, nebo možná taky na pár dalších.
Chceš se stát součástí týmu i ty? Napiš nám!

Chceš se stát součástí týmu i ty? Napiš nám!